Korsanların pazarlaması farklı…

emre tok
3 min readJan 9, 2019

Bu yazıyı 2017 Eylül ayında PERYÖN dergisi için kaleme almıştım… Paylaşıyorum ve hem Türkçe ve hem İngilizce bu alanda daha fazla deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım….

2 yaşından biraz daha yaşlı olan kızım Selma günlük yaşamında kendi grubuna uygun bir oyuncak kutusundan çıkan oyuncağı tek başına kutusundaki resme bakarak kolayca monte ya da demonte edebiliyor. Kurallarına uygun şekilde değil bambaşka bakış açısı ile beklenmedik şekilde bunu becerebiliyor. Ya da her bu dönemdeki çocuk gibi beklemediğiniz anda bir konu üzerine tartışırken bizi görüp ‘ Panik Yapmayın’ diyebiliyor…

Gece uyumaya çalışırken karşıdaki duvarın köşesinde ışık oyunları ile beliren farklı görsel yorumlamalarını yapanların çoğunlukla anlayabileceği bir konu olan farklı bakabilme, yaratıcılık ve yorumlayabilme artık yeni nesil pazarlamanın da en kritik aradığını insan özelliklerinden. Özellikle günümüzde şirketini kurma hayalleri ile dolu ve şimdiden 14–15 yaşını geçmiş, mobil ve internet teknolojilerini geçtim, otonom elektrikli arabalar, yapay zeka, hologram ve arttırılmış gerçeklik gibi konuları filmlerde değil bire bir deneyimleyerek gelen bir neslin günümüzde şirketlerde özellikle pazarlama ve büyümeye yapmaya çalıştığı katkı artık klasik pazarlama profillerinden çok farklı.

Pazarlama artık geleneksel yöntemlerden daha ziyade müşteri verisine dayalı, müthiş tahminleme ve insanın tüketim alışkanlıklarını çok hızlı inceleyip anlık kampanyaları cep teefonu üzerinden eriştirmeye ve tepkileri hemen ölçüp, dakikalar içinde yorumlayıp, tekrar faydalı pazarlama modellerine dönüştüren bireylerin ellerindeki teknik ile gelişmekte…

Buna Büyüme Korsanlığı veya ingilizcesi Growth Hacking denmekte. Kendi ekibimde toplam 8 kişilik ekibin tamamı istatistik, veri bilimi, matematik, modelleme, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, ekonomi , finans vb dallardan. Çoğu klasik pazarlama kökenli değil. Ancak bu ekip kısa basit kodcuklar ya da uzun emekler verip satırlarca kod yazıp direk veritabanına segmentasyon yapabiliyor, aldığı verileri işleyebiliyor, kullanım desenlerine göre farklı kampanyaları, mesajları dakikalar içinde kullanıcıya kampanya şeklinde ulaştırabiliyor.

Bu ekipler aynı zamanda ürünün tasarımından, özelliklerine dek bir çok alana etki yapabiliyor ve bu verilerden öğrendiklerini ürün geliştirme ve ürün yönetimi ekipleri ile çapraz fonksiyonel ekipler olarak çalışarak haftalar içinde üründe büyük değişimler sağlatabiliyorlar.

Eskiden klasik yöntemler ile hızlı bile osla bir kampanyanın çıkması bir çok departmanı ilgilendirdiğinden haftaları bulabilirken şimdi 8–9 kişilik bir ekip 30+M kullanıcısı olan şirketin aylık kullanım hedeflerinde % X–XX arasında değişen büyümeyi sadece bu çeviklik, risk alabilme, hatalardan öğrenme ile gerçekleştiriyor. Yeni kurulan Start-up diye tabir edilen firmalar tamamen bu şekilde çalışıyor.

Cep telefonlarınıza gelen uyarı mesajlarının artık sıfırdan bir kampanyayı makina öğrenimi ya da yapay zeka ve tahminleme teknikleri ile basit yazılımlarının 8*9 dakikada milyonlarca kullanıcıya gönderdiğini biliyor musunuz ? Büyük şirketlerde 8 dakika içerisinde fikrinizi yöneticinize bile anlatmanız mümkün değil, oysaki bu genç beyinler size kampanyayı çoktan ulaştırıp analizine geçmiş oluyorlar… :)

Coca Cola 40 yıldır firmada söz sahibi olan CMO’sunun rolünü bu sene kapattı ve bir daha CMO* rolü açmayacak. Onun yerine Chief Growth Officer CGO* rolünü hayata geçiriyor.

Selma gibi kutulara bakarak değil, hızlıca hareket ederek farklı tasarımları, çevik ve önceden yaptıklarından öğrenecerek, deneyerek gerçekleştirecek nesillerin ihtiyaçlarını ve bu alandaki insan kaynakları ihtiyaç ve gelişim planlarını yazmaya devam etmek dileğimle…

CGO: Büyüme Pazarlaması Lideri. Genel Müdür ya da küçük Start-up şirketlerinde

CMO: İngilizce Chief Marketing Officer kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Pazarlama ekibinin lider Yöneticisi anlamında kullanılmakta olum genelde şirketlerde Genel Müdüre Rapor eder.

EMRE TOK
VP of Growth and Digital Marketing — Careem Networks

--

--

emre tok

Product. Growth. Marketing. Mobile. Former VP Growth Careem. xMicrosoft. Angel Investor. Classic Cars and Bicycles